Choose your screen resolution: Auto adjust 800x600 1024x768

Nepřehlédněte

Zajímá Vás absolutní výnos ?

Bez ohledu zda trhy rostou či klesají ?

ATWEL investiční poradenství

 

 

Co zde najdete

Home
- - - - - - -
NOVY WEB
DISKUSNÍ FÓRUM
- - - - - - -
ZÁKLADY aneb JAK ZAČÍT
- - - - - - -
JAK ANALYZOVAT AKCIE
- - - - - - -
BUDETE POTŘEBOVAT
- - - - - - -
O NÁS
Týdenní komentář 04.03.2012 Tisk E-mail
Napsal Richard Koza   
 

Akcie stagnovaly a tak se přesunuly do nového měsíce

Minulému týdnu dominovala  událost, která měla šanci pohnout finančními trhy. Byla jí avizovaná druhá operace zvaná LTRO, kterou Evropská centrální banka dává do oběhu bankovního systému miliardy EUR.
richard koza
 
ECB po příchodu nového guvernéra změnila svůj přístup a kromě stále trvajícího nákupu dluhopisů zemí EU navíc ještě polila trhy obrovskou polevou finanční likvidity.  U první várky ještě evropské banky nechápaly, o co jde, ale před druhou již téměř každá evropská banka avizovala snahu vypůjčit si co nejvíce.

Evropská centrální banka tak vytiskla obrovské množství EUR a velikostí své rozvahy již dnes přesahuje americký FED. Snad jenom čínská centrální banka má v této chvíli v oběhu více peněz než Evropská měnová unie.

Evropským politikům se tak dvouletou hrou na téměř mrtvého brouka ignorujícího stav věcí a odkopáváním plechovky před sebe podařilo nakonec udolat ECB a ta nyní zalévá finanční trhy v Evropě volnými penězi. Ty jsou k dispozici každé bance v Evropě bez ohledu, zda je potřebuje. Prostě o co si řekne, to dostane.

První známky zatím ukazují, že banky se nerozhodly tyto peníze aktivně investovat a spíše si je schraňují pro svou potřebu dostát závazům na kapitálovou přiměřenost a dalším regulatorním parametrům. Avšak bude zajímavé sledovat, zda se nakonec přeci jenom  neprojeví tento příval peněz v inflaci.

V minulých letech byli investoři ve strachu z politiky amerického FEDu, který dělal kroky do té doby nevídané mezi centrálními bankami hlavních světových ekonomických center. Obavy o výše inflace panovaly a hnaly cenu komodit stále výše. Nakonec se ukázalo, že inflace je prozatím slabá, i když překračuje běžnou míru a FED by měl přeci jenom mírně sazby zvýšit.

Nyní je na místě, aby se začali obávat Evropané. Zálivka ve formě peněz téměř "zadarmo" bude znamenat, že se může objevit vysoká inflace zde. Je zajímavé sledovat, že ona se ta inflace objevovala i bez těchto peněz během minulých měsíců. Až na pár výjimek jako je Irsko, které skutečně šetří, se inflace objevovala v řadě zemí, např. ve Španělsku, které by mělo trpět naopak deflací při vysoké nezaměstnanosti a vysoké ceně práce. S přívalem nových peněz tak mé obavy o cenovou hladinu v Evropě rostou.

Je to totiž jednoduchá cesta na "zničení" dluhů. Ovšem na úkor všech, kdo mají nějaké úspory. A tato politika nakonec vždy končila nějakou velkou systémovou změnou už v dávné historii. Politici by si měli dát pozor, co si vlastně přejí.

 

Ing. Richard Koza

portfolio manažer
ATWEL International, s.r.o.

Přehled dalších našich zajímavých článkůTip pro vaše obchody

Při používání internetového brokera nebo online bankovnictví je klíčové používat bezpečná hesla. Ta bývají dlouhá a těžko se pamatují.  Kaspersky Password Manager je program, který řeší tento problém s pamatováním dlouhých hesel. 

 

 


 

Stručný přehled týdenního vývoje:

Po 27.2 -  Akcie zakončily bez výrazných změn. Komodity si také dnes daly pauzu.

Út 28.2. -  Akcie mírně nahoru díky pozitivnímu vývoji na světových burzách a dobrým makro datům.

St 29.2. -  Úvodní pozitivní náladu investoři použili k prodejům a seslali akcie níže. Po projevu Bernakeho dostaly zlato a stříbro hodně studenou sprchu.

Čt 1.3. -  Akcie se snažily obrátit včerejší poklesy. Mírně nahoru se sunuly i drahé kovy. Ropa však stále nad 100 USD (WTI)

Pá 2.3. –  Do konce týdne akcie nic zajímavého nepředvedly. Dnes naopak došlo k poklesu i na ropě.

 
 

Chcete-li dostávat tento komentář pravidelně každý týden do vaší emailové schránky , vyplňte a odešlete tento formulář .

 

  

Zajímavý tip 

Tipy a grafy jsou k dispozici pouze v emailové verzi komentáře.

Pro její objednání a bezplatné zasílání použijte výše uvedený formulář. 

 
< Předch.   Další >