Choose your screen resolution: Auto adjust 800x600 1024x768

Nepřehlédněte

Zajímá Vás absolutní výnos ?

Bez ohledu zda trhy rostou či klesají ?

ATWEL investiční poradenství

 

 

Co zde najdete

Home
- - - - - - -
NOVY WEB
DISKUSNÍ FÓRUM
- - - - - - -
ZÁKLADY aneb JAK ZAČÍT
- - - - - - -
JAK ANALYZOVAT AKCIE
- - - - - - -
BUDETE POTŘEBOVAT
- - - - - - -
O NÁS
Týdenní komentář 15.05.2011 Tisk E-mail
Napsal Richard Koza   
Situace na světových akciových trzích  po minulém týdnu
 
Trhy se stále pohybují dost nejistě

Komodity stále patří mezi aktivum ,které projevuje známky uzavírání a likvidace pozic. Investorů, kteří drží long pozice v drahých kovech, ropě či jiných komoditách, je stále velmi mnoho. Tito investoři jsou nyní v dost velkém stresu, neboť ceny se stále propadají.
richard koza
 
K situaci rozhodně  nepřispěly informace z eurozóny. Uplynul rok od první pomoci pro Řecko. To mělo být nyní v situaci, kdy se státní finance postupně stabilizují a vylepšují. Dokonce představitelé EU před rokem směle tvrdili, že Řecko bude schopno již v roce 2012 alespoň část peněz získat na běžném dluhopisovém trhu. A rok 2013 měl být návratem k normálu.

Málokdo tehdy věřil scénářům, které říkaly, že se také může ukázat vše jinak. Že úsporný program nepovede k očekávanému zlepšení v řecké státní kase. Evropští politici to však nechtěli slyšet.  Mezi tím "bravurně" řešili situaci Irska a Portugalska pomocí dalších půjček.

Jak se nyní ukazuje, politici prostě vždy očekávají to nejlepší. Místo aby spíše očekávali to nejhorší.  A proto začíná situace být opravdu vážná. Řecko není schopno plnit podmínky EU a IMF, které byly navázány na poskytnuté půjčky.
Navíc se brání privatizaci státního majetku a dalším změnám potřebných pro opravdové vylepšení ekonomických poměrů v Řecku a zvýšení konkurenceschopnosti.

Podle mého názoru je situace zcela jednoznačná. Buď přijme Německo svůj úděl a bude prostě zbytek Evropy financovat ze svého nebo dojde k pořádné roztržce mezi členy EU. A to takové, že EUR může projít krizí, která by mohla znamenat i zánik této měny v současné podobě.

Je možné, že zůstane "nové" či "jiné" EUR, které bude platit pouze ve vybraných zemích. Osobně se domnívám, že za pár let uvidíme něco jako severní a jižní EUR a nebo NNM - tj. Novou německou marku. EUR v současné situaci  prostě nemá moc šancí na přežití.

Náš názor, jak tato situace ovlivní kurz EUR a dalších světových měn, sdělujeme klientům na našich seminářích nebo v rámci individuálních setkání a konzultací. A také podle toho upravujeme portfolio našeho fondu a portfolia klientů. Rozhodně očekáváme po době dvouletého růstu konečně zajímavé pohyby na finančních trzích.

 

Ing. Richard Koza

portfolio manažer
ATWEL International, s.r.o.

 

 


Přehled dalších našich zajímavých článků
Stručný přehled týdenního vývoje:

Po 09.05. -  Zlato i stříbro se dnes mírně vzpamatovaly z propadů. Akciové trhy dokázaly překonat slabost z Evropy a posunuly se výše.

Út 10.05. - Akcie opět postupovaly nahoru. Stejně tak pokračovalo menší oživení i mezi komoditami.

St 11.05. -   Růst USD dnes přinesl obnovení výprodeje komodit. Stejně tak klesaly i akcie.

Čt 12.05. -  Dnes obrat do zelených čísel jak mezi komoditami tak akciemi. Avšak slabší výkonnost bylo možné sledovat na Evropských akciových trzích

Pá 13.05. –   Investoři nemají stále jasno mezi nákupy a výprodeji a tak růsty střídá pokles a naopak. Dnes patřil den k těm klesavým. Jak mezi akciemi tak komoditami.
 
 

Chcete-li dostávat tento komentář pravidelně každý týden do vaší emailové schránky , vyplňte a odešlete tento formulář .

 

  

Zajímavý tip 

Tipy a grafy jsou k dispozici pouze v emailové verzi komentáře.

Pro její objednání a bezplatné zasílání použijte výše uvedený formulář. 

 
< Předch.   Další >